Štrasburg 10. februára (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rámci pondelkovej rozpravy v Štrasburgu vyzvali Európsku komisiu, aby aj mäso, ktoré sa využíva ako zložka v spracovaných potravinách, podliehalo rovnakým pravidlám označovania pôvodu aké sa týkajú čerstvého mäsa. Túto iniciatívu podporujú aj slovenskí europoslanci.
Členovia zákonodarného zboru EÚ budú o uznesení hlasovať v stredu a ak dosiahnu dostatočný počet hlasov, vyzvú komisiu aby vypracovala legislatívny návrh, ktorý bude ešte účinnejšie chrániť európskych spotrebiteľov.
Europoslanci sa odvolávajú na prieskum z roku 2013, keď EÚ otriasol škandál s konským mäsom označeným ako hovädzie. Podľa tohto prieskumu viac ako 90 percent spotrebiteľov súhlasilo s tým, že aj pôvod mäsa v spracovaných potravinách ako sú napríklad lazane, by mal byť uvedený na obale predávaných tovarov.
Poslanec Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý je členom parlamentného Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) upozornil, že je škandalózne keď sa spotrebiteľ dozvie, že nejedol také a taký výrobok, aký bol uvedený na obale.
"V Európskom parlamente sprísňujeme tlak na Európsku komisiu, aby prijala nový zákon, ktorý by tieto veci dôsledne riešil. Chceme, aby koncový spotrebiteľ, ktorý sa chce zdravo stravovať, si mohol prečítať odkiaľ mäso pochádza," uviedol Mikolášik.
Poslanec pripomenul, že spotrebitelia majú nárok na informácie, kde bolo zviera, ktorého mäso konzumujú, vychované, porazené a spracované. Či už ide o samotné mäso alebo kompozitné výrobky ako sú lazane.
Nová legislatíva podľa Mikolášika pomôže predchádzať škandálom ako bol ten s konským mäsom a pomôže pri spätnom vystopovaní nečestných výrobcov, čo orgánom EÚ umožní vyvinúť na nich tlak a účinne ich postihovať.
Poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) z Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) súhlasí s názorom, že spotrebitelia musia mať všetky potrebné informácie o pôvode tovarov. To vedie nielen k ochrane spotrebiteľov ako takých, ale aj k ochrane domácich európskych výrobcov, lebo zabránenie prísunu nekvalitného mäsa a nekvalitných potravín z tretích krajín povedie k podpore domácej výroby.
"Musíme tu však brať do úvahy aj iný aspekt, aby pri povinnom označovaní nevznikali dodatočné náklady, čo platí najmä pre malých podnikateľov a farmárov," upozornil Štefanec.
Spresnil, že nová legislatívna úprava môže znevýhodniť malých podnikateľov, lebo tí sú z hľadiska dodatočných nákladov na označovanie výrobkov znevýhodnení voči veľkým firmám, ktoré už majú technológie na balenie a značenie mäsa, rýchlejšie sa prispôsobia a majú náskok voči menším konkurentom.
"Musíme v prvom rade dbať na zdravie a bezpečnosť ľudí, ale je tiež dôležité, aby sme v EÚ nevytvárali nové administratívne prekážky," skonštatoval Štefanec. A pripomenul, že aj nová Európska komisia si dala za cieľ znižovať administratívnu záťaž a nie situáciu ešte viac komplikovať.
0